2013. december 17., kedd

A karácsonyi halászlé


Szomorúan nézett végig a falon sorakozó okleveleken. Egykedvűen lógtak a megsárgult papírok, egy ragyogó elme üveglap alá zárt tanúi. Mióta egyedül élt, a por is vastagabban ült meg rajtuk. Néha-néha még felemelték a telefont a régi barátok, kollégák, de az utóbbi években megritkultak az érdeklődő hangok.  Ősszel meghívták egy konferenciára, ügyetlenül kivasalta a fehér inget, felvette az ünnepi mosolyt, de alig várta, hogy hazaérjen. Fájt a lába, és szüntelenül a kutya járt az eszében, vajon sír-e utána, biztosan szétkaparta már az előszobát.
Nem nagyon mozdult ki otthonról, csak a kötelező napi séta Fülessel, összekötve a zsemle-párizsi beszerzésével, újságos, posta, gyógyszertár. A tacskó legalább mindig örül neki, ha végre eloldozza a pórázt a kijárat előtt.
 Amikor a régi fényképeket nézegette, előbújtak a vidám kirándulások, a nagy labdakergetések, a kerékpártúrák, ilyenkor sóhajtott egyet, és kikapcsolta a számítógépet. Nem szerette, hogy könnyek gyűlnek a szeme sarkába. A gyerekek már csak ünnepeken jönnek, de az idén még ez sem lesz. Külföldön van mindkettő, messze, nehéz az utazást megszervezni, drága a repülőjegy, apu, majd telefonálunk… Az unokát, a három hónapos kicsi lányt, eddig csak fotón látta.
Decemberben az utcán, a boltokban, mindenhol a nyakába ömlött az arany-piros készülődés, megszokásból rá is átragadt az izgalom, csak a piacon, a halasnál jött rá, hogy nem is akar halászlét. Az idén sem. Magdolna szerette, minden karácsonyra készített, de őneki valahogy már nem kell. Egy személyre nem főz, sok vele a munka, nem éri meg.
Huszonnegyedikén előszedte a kis műfenyőt, a régről megmaradt díszeket, nocsak, a kis angyalnak letört a trombitája, sebaj, van pillanatragasztó a hűtőszekrényben.  A szoba közepén megállt, kezében a törött angyalka, a tubus. Mit csinálok én tulajdonképpen? Fenyő, dísz, karácsony? Kinek, minek? A kutya ott ugrált körötte, de észre sem vette, majdnem rálépett.
Ha Magdolna itt lenne… Miért, Istenem, miért kellett itt hagynia? Tudta, hogy neki is része volt benne, talán másképp kellett volna élni, szeretni. Nagyon fáradtnak és öregnek érezte magát. Ránézett az órára, még csak délután három. Négyre pont odaérne a templomba. Halvány emléke volt arról, hogy ilyenkor van szentestén az istentisztelet. 
Megmosta az arcát és felöltözött, a fekete zakó vállát gondosan leseperte a ruhakefével, megkereste a könyvespolcon a hátsó sorba szorult zsoltároskönyvet, lefújta róla a port. – Füles, légy jó, ne zavard mások karácsonyát – lépett ki a folyosóra.
A földszinten összetalálkozott a hölggyel, aki mindig kedvesen köszönt a lépcsőházban. Csinos kalap, kézitáska, finom ráncok a csillogó szeme körül. Merrefelé, így karácsony délutánján, kérdezi most is mosolyogva. –Templomba, csak ide a tér túlsó felére. – Én is oda igyekszem. Tudom, hogy egyedül van, minden nap látom a kutyával. Van egy kis frissen főzött halászlevem, ha szereti. Meghívhatom szentestére?

jn

(Megjelent a Reformátusok Lapja 2013/51-52. számában.)

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése