2014. január 22., szerda

Tanulságos Emőke

Szabad ám feliratkozni is a blogra, eme bátran cselekvők között kisorsolok egy hagymalevest cipó nélkül a görög csigáéknál. ;)

A régi viccnek teljesen megfelelve, minden nap BMV-vel utazom: busz, metró, villamos, ebben a sorrendben. Többek között ezért is születhettek meg múlt évben a villamos–szösszenetek, amiket megosztottam ismerőseimmel, több-kevesebb sikert aratva. Inkább többet. Köszönöm nektek!

A minap is rázkódtam a nagy sárga közlekedési eszközön, s jobb híján füleltem, ahogy szoktam, hátha elcsípek valami érdekes beszélgetést.
Egy fiatal lány mesélte a vele utazó fiúnak, hogy ismerőse, a hatéves Emőke tisztára belezsongott az életkorára egyébként jellemző hercegnősdibe: rózsaszín hacuka, hátizsák, tolltartó, minden használati tárgyon Disney Hófehérkék és Hamupipőkék csillognak-villognak.
Húga, a kis szőke Anna szintén elkapta a hercegnő-lázat, de ő nagyban játszik: csak tüllszoknyában hajlandó óvodába menni, és úgy is viselkedik, mint egy vérbeli királylány. Ez a stílus meghozta neki a nem várt sikert is: egy gyerekeknek szóló színházi előadáson az "igazi" királykisasszony kiválasztotta őt a nézők közül, és vele keringőzött egyedül a színpadon.
Erre Emőkének vérbe nyihhant a szeme, és elkezdett ordítani, hogy mi az, hogy nem vele táncol a királylány, különben is, Anna ellopta tőle a hercegnői mivoltát, ez az ő ötlete volt eredetileg. Végül meg kellett mosni az arcát vízzel, mert úgy felhergelte magát.
Kicsit mosolyogtam a történeten, közben el is elszomorodtam. Az ősi irigység ez? Vagy az álmaink kisajátítása? Csak én álmodhatok valamiről, és amiről álmodom, az senki másé nem lehet? Azzal, hogy álmodom róla, magamhoz láncolom, és az enyém lesz? Nem. Még az sem az enyém, ami a kezemben van, csak kölcsön kaptam egy időre.
Álmodni szabad, sőt sokszor hasznos is: gazdagabb, színesebb lesz az ember élete ezáltal. Néha azonban rombolhat, mert az álmod rabja leszel, és az, hogy nem válsz soha "igazi királylánnyá", vagy éppen nem veled táncol a herceg, akár meg is keserítheti az életed. Még akkor is, ha végig tudtad, érezted, hogy igazából sosem nem fog megvalósulni az, amiről álmodtál.
Emőke, kicsi, hisztérikus Emőke, köszönöm, hogy tanítasz. Megígérem, hogy soha nem fogom bántani az Annákat. Ha velük táncol a királylány, hát tegye. Lehet, hogy tánc közben jól letapossa a lábukat. :)

jn

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése